Wilno, czyli opłakane skutki wprowadzania postępu

Dzisiejsze Wilno wygląda gorzej niż to, które widzieliśmy 9 lat temu. Wówczas, pomimo tego, że poznani Wilniucy skarżyli się na wszechpanującą korupcję i wykupywanie najlepszych firm przez koncerny niemieckie i skandynawskie, widać było jakąś nadzieję w tych ludziach. "Powinno się zmienić na lepsze, bo jesteśmy w unii, a unia da nam jakieś środki, których miejscowe elity nie zmarnują, bo unia ich skontroluje". Tak, tak wówczas mówili napotkani ludzie.

Dziś jedna z rodzin, z którymi wówczas rozmawialiśmy, jest w Polsce, jeden, wówczas młody, 25-letni student, wyjechał do USA, a druga rodzina trafiła do Wielkiej Brytanii.

Dzisiejsze Wilno to odbitka Kowna, o którym pisałem w poprzedniej notce. To bieda z nędzą - "zauważyłeś, że tu nie ma otyłych ludzi" - stwierdziła moja Połowica. To zniszczone i nie odnowione kościoły, w których, jeśli ich nie przerobiono na restauracje lub kluby, widać na ogół starych ludzi i polskich turystów.

Adam Mickiewicz, "to najwybitniejszy poeta romatyzmu, pochodzący z ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego" - taki napis widać obok pomnika wieszcza. Brak jest informacji, w jakim języku pisał i w ogóle co napisał. Miejscowy ksiądz, kończy litanię loretańską na "Królowo Pokoju - módl się za nami", nie dodając wezwania "Królowo Polski - módl się za nami".

Poznana przez nas siostra Michaela Rak stwierdziła, że dla Litwy są to trudne czasy i trzeba wiele modlitwy.

Myślę, że także wiele modlitwy potrzeba dla Polski, by w ciągu 10 lat nie zmieniła się w tym samym kierunku co Litwa.

tagi:

24 sierpnia 2021 23:40

AdamAdam @Starybelf
25 sierpnia 2021 08:55

Czy Wilno wróci kiedyś do Polski?

Brzoza @Starybelf
25 sierpnia 2021 09:41

Czyli podczepienie się polityczne na sztywno do Niemców nie daje z automatu nowoczesności, europejskości, bogactwa, a nawet występuje zapaść, i to na terenie, który miało przez jakiś czas jedno z północnych księstw niemieckich?

Jeśli obraz przez Pana zrobiony jest prawdziwy dla ogółu, to biedna Litwa. W opozycji głupiej do Rzymu czekać ich tylko może wykup po zaniżonych cenach z może jakimiś podrygami pod koniec powstańczymi.

Taką beznadzieję unoszącą się w powietrzu wśród Lokalsów z 10 lat temu, z czymś niesamoitym - każdy niechętnie, albo z nienawiścią odnosił się do swojego miasta, to widziałem w Radomiu.

Tylko my od razu blisko mamy mocną przeciwwagę - odkryta w te wakacje rodzinną Ziemię Marcina-K - cudowne Świętokrztskie. 2h od Warszawy prawdziwe góry. Kobiety ładne, miłe, z błyszczącymi oczyma, najpewniej mają większe życie wewnętrzne i libido niż średnia w PL. To pewnie z powodu czystszego wydaje się powietrza i po Ojcach, o których można czytać, że byli niesamowici - groźni i szlachetni. Mężczyźni ustępujący miejsce zawsze dzieciom, cierpliwi, bardzo cierpliwy, czasem bardzo bardzo cierpliwi i do tego uśmiechnięci, gdy muszą czekać na przechodzące dziecko. Tą każdorazową delikatność do dzieci im zapamiętam. Poszliśmy do ich Centrum mocy na świętą Górę z Relikwiami Krzyża Świętego - jak można się domyślić stąd nazwa Krainy. Tam byłem obok Sióstr cudownych z Klasztoru robiących sprawnie traktorem piruety w zwolnionym tępie na polu. Widziałem ciało zasuszone naszego z Litwy Księcia Wiśniowieckiego z buławą - postrach kozaków (zbliża się mu 350 rocznica)

Brzoza @AdamAdam 25 sierpnia 2021 08:55
25 sierpnia 2021 09:43

Zielone jest zdrowe, ale trzeba się znać i wszystkiego nie pachać do buzi jak szaleju czy odchody.

Starybelf @Starybelf
25 sierpnia 2021 21:15

9 lat temu, rozmawiając z napotkanymi ludźmi, wydawało mi się, że Polaków i Litwinów różni jedynie język i to właśnie stanowi o odrębności naszych nacji. Dziś już tak nie uważam. Nie wiem, czy to Litwini się aż tak zmienili w przeciągu tych 9 lat, czy też ja wcześniej nie dostrzegłem dzielących różnic.

Teraz dostrzegłem, że mieszkańcy Litwy bardzo się zsowietyzowali, dużo bardziej niż Polacy. Dlatego różne głupie przepisy unijne, a także "postępowość" szybciej się na Litwie przyjmuje, bo przecież sowiet zawsze przyjmował to co mu narzucała władza i różni sekretarze ideolo.

Tak więc myślę, że powstania nie będzie. Będzie rezerwat dla wymierającej rasy.

Henryk-W @Starybelf 25 sierpnia 2021 21:15
25 sierpnia 2021 22:54

"Tak więc myślę, że powstania nie będzie. Będzie rezerwat dla wymierającej rasy."

Dokładnie tak. Pod koniec tego stulecie będzie Litwinów ok. 1 mln (tyle jest Polaków tylko w Krakowie [jak przyjadą studenci]). Kto zajmie to terytorium?

atelin @AdamAdam 25 sierpnia 2021 08:55
26 sierpnia 2021 09:52

Po co? Skoro nie chcą i są tak samo aroganccy, jak Ukraińcy?

dziadek-gpgpu @atelin 26 sierpnia 2021 09:52
26 sierpnia 2021 11:38

Wrócą do Kacapii, jedni i drudzy. Wania ich oduczy arogancji, chocby i za pomocą "diety 500 kalorii".