-

Starybelf

Artykuły użytkownika

„Punch”, czyli o odchodzącej klasie

Jako, że ostatnio duża część tut. Blogerów obiecuje, że więcej miejsca poświęci na felietony kulturalno-sportowo-wspomnieniowe, to ja również postanowiłem przypomnieć swój wpis z 2011 roku poświęcony brytyjskiemu pismu satyrycznemu "Punch", tym bardziej, że w tym roku mija 15 lat od czasu zamknięcia tej gazety, istniejącej ok. 150 lat.

„We wstępie do „Szkiców” Konstantego Jeleńskiego czytamy: „W dworach gdzie spędzałem lato, leżały stare roczniki Illustrated London News” i „Puncha”, ale abonamenty urywały się w roku 1914.(…)” Coryllus „O zdradzie głównej” – Salon24 24.01.2011

W latach siedemdziesiątych, pacholęciem będąc, miałem styczność z dwoma gazetami &b ...

Starybelf
27 lipca 2017 18:29

4     678    2

„Wolność i Pokój” – Ruch z „szafy Lesiaka”?

Ruch „Wolność i Pokój”. Ciekawa organizacja, powstała w 1985 r. jako reakcja na skazanie i uwięzienie Marka Adamkiewicza. Adamkiewicz odmówił złożenia przysięgi wojskowej, zawierającej zwroty o „obronie socjalizmu” i „przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”. O ile protest przeciwko uwięzieniu Adamkiewicza miał sens, bo peerelowska przysięga wojskowa zawierała wiernopoddańcze elementy wobec ZSSR, to późniejsze losy ruchu już tak jednoznaczne nie były.

Potem Ruch „Wolność i Pokój” wyraźnie skręcił w stronę ruchu anarchistycznego i pacyfistycznego, czego dowodem były „pielgrzymki” członków „WiP” do grobu Ottona Schimka, Austriaka, żołnierza Wehrmachtu, rozstrzelanego w 1944 r. za deze ...

Starybelf
17 lipca 2017 16:25

9     691    2

Nowy front wojny Donalda Trumpa

Większość z nas ostatnio komentuje to, co w swoim, moim zdaniem, historycznym już przemówieniu wygłoszonym na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego powiedział Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump. Ale chyba nikt z komentatorów nie zwrócił uwagi na kontekst słów, odnoszących się do zagrożeń wewnętrznych. Prezydent USA powiedział: I w końcu, po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele mierzą się z jeszcze jednym niebezpieczeństwem – z którym możemy sobie w pełni poradzić. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale dla Polaków – znajome. Stały rozrost rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Zachód osiągnął wiel ...

Starybelf
10 lipca 2017 16:59

14     1142    4

Szeryf w Warszawie

 

Starybelf
6 lipca 2017 19:56

4     651    2

Moja ulubiona muzyka amerykańska

Jako, że dziś ok. 22,00 przybędzie do Polski z wizytą Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump, poniżej postanowiłem zamieścić kilka piosenek, kilku moich ulubionych amerykańskich wykonawców.

1) Rozpoczyna Toto i "Africa". To standard.

2) To już nie takie oczywiste - Eddie Money "I wanna go back"

3) Najstarszy utwór w tym zestawie rok 1974 Grand Funk Railroad "We're an american Band"

4) John Mellencamp "Small Town"

5) The Knack "Rocket of Love"

6) DC Talk "In the Light" z dodanymi napisami po meksykańsku lub hiszpańsku

7) Drugie pokolenie The Knack czyli bracia Raskin czyli The Raskins i "We had it All"

8 ...

Starybelf
5 lipca 2017 18:27

24     657    1

Rozdział wstępny "Prequeli i sequeli czterech pancernych"

Tak się składa, że dziś będzie o niejakim Januszu Przymanowskim, twórcy i pomysłodawcy "Czterech pancernych i psa". To wstępny rozdział mojej pracy "Prequele i sequele czterech pancernych".

Janusz Przymanowski

Tak, od czegoś trzeba zacząć, więc najlepiej od autora opowieści o czterech pancernych i Szariku, czyli od Janusza Przymanowskiego.

Wiele kubłów pomyj wylano na tego człowieka, uważając go za wcielenie twardogłowego betonu pezetpeerowskiego. A przecież życiorys tego człowieka nie różnił się tak bardzo od życiorysu choćby Wojciecha Jaruzelskiego. Obaj byli zesłańcami, obaj wrócili do Polski z armią Berlinga, wreszcie obaj włączyli się aktywnie w budowę nowego ładu, w budowę tzw. Polski ludowej.

Co więcej, moim zdaniem, P ...

Starybelf
28 czerwca 2017 20:38

8     697    0

Henrich Himmler герой Советского Союза?

Teza, że Himmler to kret Stalina wzięła się z trzech poniżej opisanych punktów:

1)konferencja w Wansee, czyli Holocaust – przeprowadzona na przełomie stycznia i lutego 1942 r.

Było to już po zakończeniu zwycięskiej dla Sowietów bitwy pod Moskwą (zakończyła się 15-20 grudnia 1941 r. odrzuceniem Niemców spod Moskwy i rozpoczęciem ofensywy armii czerwonej). Bitwa pod Moskwą miała szczególne znaczenie dla Sowietów, bo było to ich pierwsze zwycięstwo o takiej skali odniesione nad wojskami niemieckimi. Moim zdaniem już wówczas Stalin wiedział, że Hitler wojny nie wygra, a kwestia zwycięstwa przechyliła się na stronę ZSSR. Dla Niemców była to bolesna porażka. Wszak do niewoli dostało się ok. 100 tys. niemieckich żołnierzy, a więc ...

Starybelf
21 czerwca 2017 16:41

12     815    8

Czerń i biel

Jako, że zbliża się Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a potem dłuższy czerwcowy weekend, proponuję coś lżejszego, ale też aktualnego.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami i za siedmioma morzami leżał pewien kraj. Kraj, jak kraj, ani duży, ani mały. Miał na północy dostęp do morza, trochę gór na południowym wschodzie i na zachodzie, a cztery duże rzeki toczyły leniwie swoje wody po jego terytorium. Złoża kilku bogactw mineralnych, trzy czy cztery spore porty morskie, a przede wszystkim mądrość, pracowitość i zaradność mieszkańców stanowiło o jego bogactwie. Słowem, kraj jakich wiele można znaleźć na mapach świata.

Krajem tym rządził król. Niczym specjalnym się nie wyróżniał. Nie był ani mądry, ani dobry, ani urodziwy. Nie w ...

Starybelf
13 czerwca 2017 18:34

10     589    6

Czy Rosjanie są głównymi winowajcami Tragedii Smoleńskiej?

 

W sobotę odbędzie się kolejna miesięcznica, poświęcona pamięci Tych co zginęli w Smoleńsku 10.04.2010 r. I jak zwykle, rutynowo, pojawią się oskarżenia, że za wszystkim stał Putin, bo przecież.... Tusk&consortes nie byliby do takich niegodziwości zdolni.

Naprawdę?

A jeśli to nie Rosjanie stali za tym co stało się w Smoleńsku 10.04.2010. Bo co za tym przemawia:
1) Utajnienie tego co działo się na Okęciu w dniu 10.04.2010. Wszak do dziś tak naprawdę nie wiemy co się tam działo. Są prowokacyjne spekulacje FYM-a, pisał o braku monitoringu (w jednym zdaniu) Marek Pyza z „W Sieci”, ale nic poza tym. A przecież to nie Rosjanie monitorowali bezpośrednio Okęcie (mogli to robić pośrednio przez swoich ludzi).
2) To nie Władimir Putin "zapraszał na samolot&q ...

Starybelf
7 czerwca 2017 17:33

23     1113    2

Prawda o śpiącej królewnie

Jako, że dziś Dzień Dziecka, to będzie coś adekwatne do tej okazji, ze szczególnymi pozdrowieniami dla prezydenta Macrona :)

Śpiąca królewna! Ech, ileż to lat już minęło, odkąd zacząłem JEJ szukać…. 10, 15, może 20, a może jeszcze więcej…. Ale zawsze rezultat był ten sam. Okazywało się, że wszystko to były wymysły, krążące jako stare baśnie, opowiadane przed snem przez ciocie-babcie swoim przyszywanym wnukom.

I gdzież ja JEJ nie szukałem…. Przewędrowałem chyba pół świata by ją odnaleźć.

Najpierw towarzyszył mi cały wytworny orszak, chyba ze sto osób, z szambelanem i dwoma ochmistrzami. Potem orszak się kurczył w miarę upływu lat i moich środków finansowych. W końcu pozostał przy mnie tylko jeden wierny sługa, ale i ...

Starybelf
1 czerwca 2017 20:41

3     584    3

Matka

Pojutrze Dzień Matki....

A więc i moje opowiadanie "Matka" sprzed 30 lat....

Matka

(wg H. Ch. Andersena)

 

W małym pokoiku na poddaszu matka czuwała nad łóżeczkiem dziecka. Dziecko było bardzo chore i lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Pomimo to, matka miała jednak nadzieję, że dziecko wyzdrowieje i przeżyje.

Nagle rozległ się dzwonek do drzwi. Gdy matka otworzyła, ujrzała śmierć stojącą w progu.

- Przyszłam po dziecko – śmierć odezwała się swoim chrapliwym, podobnym do krakania gawrona głosem.

Matka na te słowa rozpłakała się i płacząc zapytała:

– Czy naprawdę muszę oddać ci dziecko? Ono jest moje, ja je tak kocham. Czy nie istnieje już dla niego żaden ratunek?

– Owszem, jest ratunek – powiedzia ...

Starybelf
24 maja 2017 17:50

10     576    3

Tak mogło być, czyli Zychowiczom w odpowiedzi

No, cóż, zaczynam blogowanie....

Zaczynam od starej notki, zamieszczonej na "Niepoprawnych" jeszcze w 2010 roku, gdy dopiero co zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz, a redaktor Zychowicz był na starcie swojej wspaniałej kariery....

Myślę jednak, że niniejsza notka nadal zachowała aktualność, tym bardziej że przez te siedem lat, od kiedy powstała, Zychowicz wraz z Rydzem-Śmigłym zdążył podbić Berlin, a w tercecie wraz z generałem Rómmlem i feldmarszałkiem Rommlem tenże Zychowicz podbił Moskwę i dotarł do Chin....

Od mniej więcej 1990 roku toczy się w Polsce dyskusja (wśród polskich historyków na emigracji nieco dłużej), dotycząca zawarcia sojuszu pomiędzy II Rzeczpospolitą, a III Rzeszą Niemiecką, który mógłby zostać podpisany wi ...

Starybelf
17 maja 2017 17:51

20     987    3

 Poprzednia  Strona 2 na 2.