-

Starybelf

Artykuły użytkownika

100 lecie listopadowego października

100 lecie listopadowego października, czyli generał Jurij Siergiejewicz Nażarow ma głos:

Wiecie, Zinowiew, Kamieniew, Rykow i Bucharin w ogóle nie chcieli aby bolszewicy przejmowali władzę. Lenin też się wahał. Mówił przecież: „lepiej mniej, ale lepiej”, co oznaczało, że jeszcze nie nadszedł czas przewrotu. Bolszewicy zdawali sobie sprawę, że ich wpływy w społeczeństwie są nikłe. W Rosji, tuż przed wybuchem rewolucji na około 140 milionów ludzi, bolszewików i ich zwolenników było około 20-30 tysięcy. To stanowczo za mało, aby mówić, że bolszewicy byli partią masową i mogli mieć znaczący wpływ na sytuację w Rosji. Nawiasem mówiąc zwolenników mieńszewików oceniano na około milion osób, podobnie oceni ...

Starybelf
7 listopada 2017 19:32

20     1060    11

O autorytetach zapracowanych i napompowanych

Większość z nas ma jakichś idoli, osoby, których opinie wysłuchuje z uwagą i traktuje jako wytyczne, którymi powinien kierować się w swoim życiu. Im ktoś bardziej niedojrzały, tym tych idoli ma więcej. Młodzież lubi podziwiać gwiazdy muzyki, aktorów lub sportowców, choć w znaczącej części postawy tych ludzi, kształtują ci, od których ci muzycy, aktorzy i sportowcy dostają pieniądze.

W przestrzeni publicznej pojawia się wiele osób, których autorytet jest pompowany medialnie. Dość wspomnieć Jerzego Owsiaka, w jakimś stopniu Pawła Kukiza. No, ale to idole sztuczni.

Pojawiają się również osoby, których autorytet budowany jest nie dzięki mediom. To osoby , mające niewątpliwie talent do tego co robią, ale również wyk ...

Starybelf
3 listopada 2017 15:45

5     724    4

Na dziś i na jutro....

Air

Najpiękniejszy, moim zdaniem utwór na dziś i na jutro

 

Starybelf
1 listopada 2017 20:47

0     485    1

Irena Szafrańska, czyli PiS też ma swoją Renatę Rudecką-Kalinowską, bo „łódzka włókniarka” wiecznie żywa

Miałem pisać o czymś innym, ponieważ zbliżają się święta Wszystkich Świętych oraz Dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych i mój nastrój jest bardziej nostalgiczny.

No, ale dziś w aktualnym swoim wpisie Pan Gabriel wspomniał o niejakiej Irenie Szafrańskiej i przesłanych jej przez Prezydenta Andrzeja Dudę pozdrowieniach. Przyznam się bez bicia, że w pierwszej chwili nazwisko pani Szafrańskiej nic mi nie mówiło, a przecież śledzę różnorakie wpisy dokonywane przez różne osoby, znane mi na ogół po nickach. Zapoznałem się więc z wpisami pani Szafrańskiej i wszystko to, co owa niewiasta wypisuje w internecie przypomniało mi, że taka osobowość jak Irena Szafrańska już się w sieci pojawiła, tylko, że wcześniej nazywała się Renata Rudecka-Kalin ...

Starybelf
30 października 2017 16:17

25     1250    5

Refleks szachisty, refleksem PiS

We wczorajszych (23 października 2017 r.) „Wiadomościach” wysłuchałem, że po dwóch latach analiz i badania dokumentów, prawnicy i inni specjaliści jednoznacznie stwierdzili, że Donald Tusk podejmując decyzję, aby sprawę Katastrofy Smoleńskiej procedować wg tzw. konwencji chicagowskiej, a nie wg porozumienia polsko-rosyjskiego z 1993 r. w sprawie badania katastrof lotniczych, dopuścił się zdrady dyplomatycznej. No, właśnie, dlatego mnie, w związku z powyższym ustaleniem, nasuwają się takie wątpliwości….

  1. Sprawa wyjaśnienia przyczyn Katastrofy Smoleńskiej była dla PiS-u jedną z podstawowych kwestii, podnoszonych w trakcie kampanii wyborczej w roku 2015. Dlaczego więc, dopiero po dwóch latach od czasu przejęcia władzy przez PiS pojawia się a ...

Starybelf
24 października 2017 17:40

12     1032    1

Protest lekarzy-rezydentów, czyli „Młodzi lekarze” sezon trzeci na żywo

W większości stacji telewizyjnych sporą rolę odgrywają seriale medyczne. Począwszy od „Doktora Kildera” z lat sześćdziesiątych, na tefałenowskiej „Diagnozie” i pulsowskich „Lekarzach na start” skończywszy. W tyle nie pozostaje telewizja publiczna z nieśmiertelnym serialem „Na dobre i na złe” oraz paradokumentalną nowelą „Młodzi lekarze”.

No i właśnie ten serial - „Młodzi lekarze”, tak pięknie pokazujący świat tychże młodych lekarzy z ich idealizmem, bezinteresownością i chęcią niesienia pomocy w każdej, nawet beznadziejnej sytuacji był przebojem niedzielnych wieczorów. Młodzi, niezniszczeni przez świat marzyciele, zmagający się z przeciwnościami życia, rzucanymi przez bezduszny system rozbudowanej biurokr ...

Starybelf
18 października 2017 16:20

2     645    2

Czego nie ma w aneksie do raportu z likwidacji WSI

Trochę się wahałem, czy zamieszczać tę notkę, ale skoro dziś obowiązuje wersja, że Prezydent Andrzej Duda powinien opublikować ankes do raportu z likwidacji WSI, postanowiłem zamieścić notkę, czego w tym aneksie nie ma.

Pod koniec 1997 r. z Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Banku PKO BP odszedł zastępca dyrektora ds. kredytów i windykacji pan O. O. był niezłym specjalistą w swoim fachu, zaczynał jako inspektor kredytowy, potem kolejno: naczelnik wydziału kredytów, naczelnik wydziału windykacji, zastępca dyrektora jednego z oddziałów PKO BP, dyrektor tego oddziału i w końcu zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego.
Razem z dyrektorem O. z MOR PKO BP odeszła pani U., naczelnik wydziału windykacji.
Na ich miejsce przyszli Zdzisław S., jako zastępc ...

Starybelf
16 października 2017 18:10

4     1317    8

Włodzimierz Lubański – gentleman futbolu

Gdy dziś reprezentacja Polski awansowała do przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce nożnej, które zostaną rozegrane na boiskach Rosji, a wszyscy kibice zachwycają się grą Roberta Lewandowskiego, który w swojej karierze reprezentacyjnej zdobył najwięcej bramek ze wszystkich polskich piłkarzy, przypomniano sobie o Włodzimierzu Lubańskim.

Tak. Włodzimierz Lubański był piłkarzem, który talentem dorównywał, a być może przewyższał „Lewego”. W tym roku Włodzimierz Lubański skończył 70 lat. A ja pacholęciem będąc, pamiętam czasy, gdy każdy chłopak biegający za piłką po podwórku chciał być Lubańskim. Bo Włodzimierz Lubański na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był piłkarzem porównywanym z Johannem Cruyffem, Giannim ...

Starybelf
9 października 2017 16:35

19     1008    8

Czy Kościuszko był kobietą. Wg Karnowskich i Żaryna chyba tak.

Ostatnio pan Krzysztof Osiejuk na swoim blogu zadał konkretne pytanie, czy media kierowane przez braci Karnowskich nadal popierają „Dobrą Zmianę”, czy też grają jakąś własną grę?

To pytanie ma chyba odpowiedź w postaci ostatniej okładki miesięcznika „W Sieci Historii”, który został w dużej części poświęcony Tadeuszowi Kościuszce (w tym roku w październiku wypada dwusetna rocznica śmierci Naczelnika Powstania z 1794 r.). I co widzimy na okładce miesięcznika „W Sieci Historii”? Seksmisję! Bo okazuje się, że wg braci Karnowskich i Naczelnego Redaktora „W Sieci Historii” senatora PiS prof. Jana Żaryna Kościuszko był kobietą! To widać na załączonym obrazku.

Czy można coś do tego dodać? Nic. Można jedynie stwierdzić, że kierowa ...

Starybelf
2 października 2017 15:59

14     3865    3

O pomniku bohaterów Trylogii

Szanowni Czytelnicy tego bloga wiedzą, że ostatnio przebywałem na Węgrzech. To co mnie u Bratanków zadziwiło, to mnogość pomników, poświęconych nie tylko jakimś znaczącym osobom w historii Węgier, ale także fikcyjnym postaciom np. chłopcom z Placu Broni.

Ale jest w Budapeszcie jeden pomnik szczególny, monument stojący na Placu Bohaterów (Hosok Tere), przedstawiający siedmiu wodzów, którzy wędrujące plemię Madziarów wprowadzili na Nizinę Panońską. Gdy zobaczyłem tychże siedmiu wodzów, to w pierwszej chwili skojarzyłem ich postacie z bohaterami Trylogii Sienkiewicza. Zresztą nie tylko ja odniosłem takie wrażenie, bo moja Połowica także stwierdziła, że ci jadący na koniach „to Kmicic z Wołodyjowskim i pozostali”, a ...

Starybelf
27 września 2017 19:25

19     3107    3

Jonny Daniels – człowiek lubiany przez wszystkich

Miało być o bajkowych doktrynach państw, ale Pan Gabriel napisał dziś:

Dobre pytanie brzmi – co będzie jak zabraknie Lejba Fogelmana, który też nie jest najmłodszy, choć bardzo się stara zachować pozory i właśnie ogłosił światu, że można bezpiecznie inwestować w nieruchomości w Polsce. (….)

(….)Po odejściu Lejba, który jest już po siedemdziesiątce, postawią tu nie wiadomo kogo, kto będzie ogłaszał nie wiadomo jakie koniunktury. I dopiero może być dramat.”

Otóż, jak pisał Jarosław Kaczyński w swoich wspomnieniach „Porozumienie przeciw monowładzy: z dziejów PC” [Zysk i S-ka 2016] (a jestem na świeżo po ich przeczytaniu), Lejb Fogelman był jego szkolnym kolegą, takim fajnym „bratem-łatą”, a ...

Starybelf
20 września 2017 17:47

19     3051    2

Węgry, kraj bajkowy….

Nie odzywałem się na blogu około miesiąca, bo konsumowałem swój należny, prawie trzytygodniowy urlop, a potem musiałem jeszcze przetrawić to co zobaczyłem. A zobaczyłem dużo, choć chciałbym zobaczyć o wiele więcej….

Węgry, a przede wszystkim Budapeszt. Rok temu byłem w Wiedniu, teraz w Budapeszcie. Dwie stolice upadłego sto lat temu państwa Habsburgów. Dzisiejszy Wiedeń to miasto kosmopolityczne, na skutek znacznego napływu emigrantów z Bliskiego Wschodu, w szybkim tempie upodabniające się do Stambułu czy Kairu, gdzie w miarę czyste są jedynie główne ulice miasta, z przeraźliwym hałasem. I te wszechobecne, krążące z kąta w kąt, grupy męskiej młodzieży muzułmańskiej, których głośne zachowanie budzi przerażenie wśród białych przecho ...

Starybelf
11 września 2017 19:06

23     4109    14

Jak komentować niewygodne przemówienia osób, które lubimy

Jako, że dziś okazało się, że Donald Tusk jeszcze 2004 roku głosował w Sejmie za tym, aby Niemcy wypłaciły Polsce odszkodowanie za straty z II wojny światowej, postanowiłem opublikować swój stary tekst z końca 2009 r., kiedy jeszcze krążyły pogłoski o tym, że właśnie Donald Tusk, ówczesny premier rządu RP będzie kandydował na urząd Prezydenta RP i wygłosił swoje słynne orędzie noworoczne, w którym życzył Polakom Sylwestra bez kaca.

Ponieważ mamy sierpień, a jak wiadomo sierpień to miesiąc trzeźwości, myslę, że przypomnienie orędzia noworocznego premiera będzie jak najbardziej na miejscu.

Guten Abend, majne libe damen unt heren!
Och, pardon, izwinicie pażałsta,
Moi drodzy rodacy! Kochani!
Mój drug, drag, dragi są de best, wiem bo jarałem….
...

Starybelf
9 sierpnia 2017 21:28

1     811    3

Z Guyem będziemy w stanie wygrać każdy mecz

To takie moje refleksje po grudniowym "puczu". Teraz też chyba aktualne.

Z Ryszardem Petru, środkowym napastnikiem Tornada Piaseczno rozmawia Jarosław Kuźnier

- Ostatnio Tornado Piaseczno nie ma dobrej passy. Praktycznie przegrywacie mecz za meczem….

- No, tak, ostatnio nie gramy zbyt skutecznie, ale nie generalizowałbym, że nie mamy dobrej passy.

- Ostatni mecz z Huraganem Włoszczowa faktycznie przegraliście trochę przypadkowo, po specyficznym zagraniu lewego obrońcy Huraganu Marka Kuchcińskiego, który z takim fuksem kopnął piłkę, że ta odbiła się od poprzeczki bramki Huraganu i po odbiciu od murawy boiska, lobem wpadła do bramki Tornada.

- No właśnie panie redaktorze, a kto u nas bronił bramki? Grzegorz Schetyna. I mam do niego pretensje, że ...

Starybelf
3 sierpnia 2017 19:51

9     737    4

„Punch”, czyli o odchodzącej klasie

Jako, że ostatnio duża część tut. Blogerów obiecuje, że więcej miejsca poświęci na felietony kulturalno-sportowo-wspomnieniowe, to ja również postanowiłem przypomnieć swój wpis z 2011 roku poświęcony brytyjskiemu pismu satyrycznemu "Punch", tym bardziej, że w tym roku mija 15 lat od czasu zamknięcia tej gazety, istniejącej ok. 150 lat.

„We wstępie do „Szkiców” Konstantego Jeleńskiego czytamy: „W dworach gdzie spędzałem lato, leżały stare roczniki Illustrated London News” i „Puncha”, ale abonamenty urywały się w roku 1914.(…)” Coryllus „O zdradzie głównej” – Salon24 24.01.2011

W latach siedemdziesiątych, pacholęciem będąc, miałem styczność z dwoma gazetami &b ...

Starybelf
27 lipca 2017 18:29

4     873    2

„Wolność i Pokój” – Ruch z „szafy Lesiaka”?

Ruch „Wolność i Pokój”. Ciekawa organizacja, powstała w 1985 r. jako reakcja na skazanie i uwięzienie Marka Adamkiewicza. Adamkiewicz odmówił złożenia przysięgi wojskowej, zawierającej zwroty o „obronie socjalizmu” i „przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”. O ile protest przeciwko uwięzieniu Adamkiewicza miał sens, bo peerelowska przysięga wojskowa zawierała wiernopoddańcze elementy wobec ZSSR, to późniejsze losy ruchu już tak jednoznaczne nie były.

Potem Ruch „Wolność i Pokój” wyraźnie skręcił w stronę ruchu anarchistycznego i pacyfistycznego, czego dowodem były „pielgrzymki” członków „WiP” do grobu Ottona Schimka, Austriaka, żołnierza Wehrmachtu, rozstrzelanego w 1944 r. za deze ...

Starybelf
17 lipca 2017 16:25

9     851    2

Nowy front wojny Donalda Trumpa

Większość z nas ostatnio komentuje to, co w swoim, moim zdaniem, historycznym już przemówieniu wygłoszonym na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego powiedział Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump. Ale chyba nikt z komentatorów nie zwrócił uwagi na kontekst słów, odnoszących się do zagrożeń wewnętrznych. Prezydent USA powiedział: I w końcu, po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele mierzą się z jeszcze jednym niebezpieczeństwem – z którym możemy sobie w pełni poradzić. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale dla Polaków – znajome. Stały rozrost rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Zachód osiągnął wiel ...

Starybelf
10 lipca 2017 16:59

14     1399    4

Szeryf w Warszawie

 

Starybelf
6 lipca 2017 19:56

4     804    2

Moja ulubiona muzyka amerykańska

Jako, że dziś ok. 22,00 przybędzie do Polski z wizytą Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump, poniżej postanowiłem zamieścić kilka piosenek, kilku moich ulubionych amerykańskich wykonawców.

1) Rozpoczyna Toto i "Africa". To standard.

2) To już nie takie oczywiste - Eddie Money "I wanna go back"

3) Najstarszy utwór w tym zestawie rok 1974 Grand Funk Railroad "We're an american Band"

4) John Mellencamp "Small Town"

5) The Knack "Rocket of Love"

6) DC Talk "In the Light" z dodanymi napisami po meksykańsku lub hiszpańsku

7) Drugie pokolenie The Knack czyli bracia Raskin czyli The Raskins i "We had it All"

8 ...

Starybelf
5 lipca 2017 18:27

24     848    1

Rozdział wstępny "Prequeli i sequeli czterech pancernych"

Tak się składa, że dziś będzie o niejakim Januszu Przymanowskim, twórcy i pomysłodawcy "Czterech pancernych i psa". To wstępny rozdział mojej pracy "Prequele i sequele czterech pancernych".

Janusz Przymanowski

Tak, od czegoś trzeba zacząć, więc najlepiej od autora opowieści o czterech pancernych i Szariku, czyli od Janusza Przymanowskiego.

Wiele kubłów pomyj wylano na tego człowieka, uważając go za wcielenie twardogłowego betonu pezetpeerowskiego. A przecież życiorys tego człowieka nie różnił się tak bardzo od życiorysu choćby Wojciecha Jaruzelskiego. Obaj byli zesłańcami, obaj wrócili do Polski z armią Berlinga, wreszcie obaj włączyli się aktywnie w budowę nowego ładu, w budowę tzw. Polski ludowej.

Co więcej, moim zdaniem, P ...

Starybelf
28 czerwca 2017 20:38

8     910    0

 Poprzednia  Strona 2 na 3.    Następna