-

Starybelf

Artykuły użytkownika

Czy Kościuszko był kobietą. Wg Karnowskich i Żaryna chyba tak.

Ostatnio pan Krzysztof Osiejuk na swoim blogu zadał konkretne pytanie, czy media kierowane przez braci Karnowskich nadal popierają „Dobrą Zmianę”, czy też grają jakąś własną grę?

To pytanie ma chyba odpowiedź w postaci ostatniej okładki miesięcznika „W Sieci Historii”, który został w dużej części poświęcony Tadeuszowi Kościuszce (w tym roku w październiku wypada dwusetna rocznica śmierci Naczelnika Powstania z 1794 r.). I co widzimy na okładce miesięcznika „W Sieci Historii”? Seksmisję! Bo okazuje się, że wg braci Karnowskich i Naczelnego Redaktora „W Sieci Historii” senatora PiS prof. Jana Żaryna Kościuszko był kobietą! To widać na załączonym obrazku.

Czy można coś do tego dodać? Nic. Można jedynie stwierdzić, że kierowa ...

Starybelf
2 października 2017 15:59

16     3653    3

O pomniku bohaterów Trylogii

Szanowni Czytelnicy tego bloga wiedzą, że ostatnio przebywałem na Węgrzech. To co mnie u Bratanków zadziwiło, to mnogość pomników, poświęconych nie tylko jakimś znaczącym osobom w historii Węgier, ale także fikcyjnym postaciom np. chłopcom z Placu Broni.

Ale jest w Budapeszcie jeden pomnik szczególny, monument stojący na Placu Bohaterów (Hosok Tere), przedstawiający siedmiu wodzów, którzy wędrujące plemię Madziarów wprowadzili na Nizinę Panońską. Gdy zobaczyłem tychże siedmiu wodzów, to w pierwszej chwili skojarzyłem ich postacie z bohaterami Trylogii Sienkiewicza. Zresztą nie tylko ja odniosłem takie wrażenie, bo moja Połowica także stwierdziła, że ci jadący na koniach „to Kmicic z Wołodyjowskim i pozostali”, a ...

Starybelf
27 września 2017 19:25

19     2958    3

Jonny Daniels – człowiek lubiany przez wszystkich

Miało być o bajkowych doktrynach państw, ale Pan Gabriel napisał dziś:

Dobre pytanie brzmi – co będzie jak zabraknie Lejba Fogelmana, który też nie jest najmłodszy, choć bardzo się stara zachować pozory i właśnie ogłosił światu, że można bezpiecznie inwestować w nieruchomości w Polsce. (….)

(….)Po odejściu Lejba, który jest już po siedemdziesiątce, postawią tu nie wiadomo kogo, kto będzie ogłaszał nie wiadomo jakie koniunktury. I dopiero może być dramat.”

Otóż, jak pisał Jarosław Kaczyński w swoich wspomnieniach „Porozumienie przeciw monowładzy: z dziejów PC” [Zysk i S-ka 2016] (a jestem na świeżo po ich przeczytaniu), Lejb Fogelman był jego szkolnym kolegą, takim fajnym „bratem-łatą”, a ...

Starybelf
20 września 2017 17:47

19     2908    2

Węgry, kraj bajkowy….

Nie odzywałem się na blogu około miesiąca, bo konsumowałem swój należny, prawie trzytygodniowy urlop, a potem musiałem jeszcze przetrawić to co zobaczyłem. A zobaczyłem dużo, choć chciałbym zobaczyć o wiele więcej….

Węgry, a przede wszystkim Budapeszt. Rok temu byłem w Wiedniu, teraz w Budapeszcie. Dwie stolice upadłego sto lat temu państwa Habsburgów. Dzisiejszy Wiedeń to miasto kosmopolityczne, na skutek znacznego napływu emigrantów z Bliskiego Wschodu, w szybkim tempie upodabniające się do Stambułu czy Kairu, gdzie w miarę czyste są jedynie główne ulice miasta, z przeraźliwym hałasem. I te wszechobecne, krążące z kąta w kąt, grupy męskiej młodzieży muzułmańskiej, których głośne zachowanie budzi przerażenie wśród białych przecho ...

Starybelf
11 września 2017 19:06

23     3909    14

Jak komentować niewygodne przemówienia osób, które lubimy

Jako, że dziś okazało się, że Donald Tusk jeszcze 2004 roku głosował w Sejmie za tym, aby Niemcy wypłaciły Polsce odszkodowanie za straty z II wojny światowej, postanowiłem opublikować swój stary tekst z końca 2009 r., kiedy jeszcze krążyły pogłoski o tym, że właśnie Donald Tusk, ówczesny premier rządu RP będzie kandydował na urząd Prezydenta RP i wygłosił swoje słynne orędzie noworoczne, w którym życzył Polakom Sylwestra bez kaca.

Ponieważ mamy sierpień, a jak wiadomo sierpień to miesiąc trzeźwości, myslę, że przypomnienie orędzia noworocznego premiera będzie jak najbardziej na miejscu.

Guten Abend, majne libe damen unt heren!
Och, pardon, izwinicie pażałsta,
Moi drodzy rodacy! Kochani!
Mój drug, drag, dragi są de best, wiem bo jarałem….
...

Starybelf
9 sierpnia 2017 21:28

1     708    3

Z Guyem będziemy w stanie wygrać każdy mecz

To takie moje refleksje po grudniowym "puczu". Teraz też chyba aktualne.

Z Ryszardem Petru, środkowym napastnikiem Tornada Piaseczno rozmawia Jarosław Kuźnier

- Ostatnio Tornado Piaseczno nie ma dobrej passy. Praktycznie przegrywacie mecz za meczem….

- No, tak, ostatnio nie gramy zbyt skutecznie, ale nie generalizowałbym, że nie mamy dobrej passy.

- Ostatni mecz z Huraganem Włoszczowa faktycznie przegraliście trochę przypadkowo, po specyficznym zagraniu lewego obrońcy Huraganu Marka Kuchcińskiego, który z takim fuksem kopnął piłkę, że ta odbiła się od poprzeczki bramki Huraganu i po odbiciu od murawy boiska, lobem wpadła do bramki Tornada.

- No właśnie panie redaktorze, a kto u nas bronił bramki? Grzegorz Schetyna. I mam do niego pretensje, że ...

Starybelf
3 sierpnia 2017 19:51

9     678    4

„Punch”, czyli o odchodzącej klasie

Jako, że ostatnio duża część tut. Blogerów obiecuje, że więcej miejsca poświęci na felietony kulturalno-sportowo-wspomnieniowe, to ja również postanowiłem przypomnieć swój wpis z 2011 roku poświęcony brytyjskiemu pismu satyrycznemu "Punch", tym bardziej, że w tym roku mija 15 lat od czasu zamknięcia tej gazety, istniejącej ok. 150 lat.

„We wstępie do „Szkiców” Konstantego Jeleńskiego czytamy: „W dworach gdzie spędzałem lato, leżały stare roczniki Illustrated London News” i „Puncha”, ale abonamenty urywały się w roku 1914.(…)” Coryllus „O zdradzie głównej” – Salon24 24.01.2011

W latach siedemdziesiątych, pacholęciem będąc, miałem styczność z dwoma gazetami &b ...

Starybelf
27 lipca 2017 18:29

4     762    2

„Wolność i Pokój” – Ruch z „szafy Lesiaka”?

Ruch „Wolność i Pokój”. Ciekawa organizacja, powstała w 1985 r. jako reakcja na skazanie i uwięzienie Marka Adamkiewicza. Adamkiewicz odmówił złożenia przysięgi wojskowej, zawierającej zwroty o „obronie socjalizmu” i „przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”. O ile protest przeciwko uwięzieniu Adamkiewicza miał sens, bo peerelowska przysięga wojskowa zawierała wiernopoddańcze elementy wobec ZSSR, to późniejsze losy ruchu już tak jednoznaczne nie były.

Potem Ruch „Wolność i Pokój” wyraźnie skręcił w stronę ruchu anarchistycznego i pacyfistycznego, czego dowodem były „pielgrzymki” członków „WiP” do grobu Ottona Schimka, Austriaka, żołnierza Wehrmachtu, rozstrzelanego w 1944 r. za deze ...

Starybelf
17 lipca 2017 16:25

9     782    2

Nowy front wojny Donalda Trumpa

Większość z nas ostatnio komentuje to, co w swoim, moim zdaniem, historycznym już przemówieniu wygłoszonym na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego powiedział Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump. Ale chyba nikt z komentatorów nie zwrócił uwagi na kontekst słów, odnoszących się do zagrożeń wewnętrznych. Prezydent USA powiedział: I w końcu, po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele mierzą się z jeszcze jednym niebezpieczeństwem – z którym możemy sobie w pełni poradzić. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale dla Polaków – znajome. Stały rozrost rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Zachód osiągnął wiel ...

Starybelf
10 lipca 2017 16:59

14     1237    4

Szeryf w Warszawie

 

Starybelf
6 lipca 2017 19:56

4     723    2

Moja ulubiona muzyka amerykańska

Jako, że dziś ok. 22,00 przybędzie do Polski z wizytą Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Donald Trump, poniżej postanowiłem zamieścić kilka piosenek, kilku moich ulubionych amerykańskich wykonawców.

1) Rozpoczyna Toto i "Africa". To standard.

2) To już nie takie oczywiste - Eddie Money "I wanna go back"

3) Najstarszy utwór w tym zestawie rok 1974 Grand Funk Railroad "We're an american Band"

4) John Mellencamp "Small Town"

5) The Knack "Rocket of Love"

6) DC Talk "In the Light" z dodanymi napisami po meksykańsku lub hiszpańsku

7) Drugie pokolenie The Knack czyli bracia Raskin czyli The Raskins i "We had it All"

8 ...

Starybelf
5 lipca 2017 18:27

24     733    1

Rozdział wstępny "Prequeli i sequeli czterech pancernych"

Tak się składa, że dziś będzie o niejakim Januszu Przymanowskim, twórcy i pomysłodawcy "Czterech pancernych i psa". To wstępny rozdział mojej pracy "Prequele i sequele czterech pancernych".

Janusz Przymanowski

Tak, od czegoś trzeba zacząć, więc najlepiej od autora opowieści o czterech pancernych i Szariku, czyli od Janusza Przymanowskiego.

Wiele kubłów pomyj wylano na tego człowieka, uważając go za wcielenie twardogłowego betonu pezetpeerowskiego. A przecież życiorys tego człowieka nie różnił się tak bardzo od życiorysu choćby Wojciecha Jaruzelskiego. Obaj byli zesłańcami, obaj wrócili do Polski z armią Berlinga, wreszcie obaj włączyli się aktywnie w budowę nowego ładu, w budowę tzw. Polski ludowej.

Co więcej, moim zdaniem, P ...

Starybelf
28 czerwca 2017 20:38

8     845    0

Henrich Himmler герой Советского Союза?

Teza, że Himmler to kret Stalina wzięła się z trzech poniżej opisanych punktów:

1)konferencja w Wansee, czyli Holocaust – przeprowadzona na przełomie stycznia i lutego 1942 r.

Było to już po zakończeniu zwycięskiej dla Sowietów bitwy pod Moskwą (zakończyła się 15-20 grudnia 1941 r. odrzuceniem Niemców spod Moskwy i rozpoczęciem ofensywy armii czerwonej). Bitwa pod Moskwą miała szczególne znaczenie dla Sowietów, bo było to ich pierwsze zwycięstwo o takiej skali odniesione nad wojskami niemieckimi. Moim zdaniem już wówczas Stalin wiedział, że Hitler wojny nie wygra, a kwestia zwycięstwa przechyliła się na stronę ZSSR. Dla Niemców była to bolesna porażka. Wszak do niewoli dostało się ok. 100 tys. niemieckich żołnierzy, a więc ...

Starybelf
21 czerwca 2017 16:41

12     890    8

Czerń i biel

Jako, że zbliża się Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a potem dłuższy czerwcowy weekend, proponuję coś lżejszego, ale też aktualnego.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami i za siedmioma morzami leżał pewien kraj. Kraj, jak kraj, ani duży, ani mały. Miał na północy dostęp do morza, trochę gór na południowym wschodzie i na zachodzie, a cztery duże rzeki toczyły leniwie swoje wody po jego terytorium. Złoża kilku bogactw mineralnych, trzy czy cztery spore porty morskie, a przede wszystkim mądrość, pracowitość i zaradność mieszkańców stanowiło o jego bogactwie. Słowem, kraj jakich wiele można znaleźć na mapach świata.

Krajem tym rządził król. Niczym specjalnym się nie wyróżniał. Nie był ani mądry, ani dobry, ani urodziwy. Nie w ...

Starybelf
13 czerwca 2017 18:34

10     645    6

Czy Rosjanie są głównymi winowajcami Tragedii Smoleńskiej?

 

W sobotę odbędzie się kolejna miesięcznica, poświęcona pamięci Tych co zginęli w Smoleńsku 10.04.2010 r. I jak zwykle, rutynowo, pojawią się oskarżenia, że za wszystkim stał Putin, bo przecież.... Tusk&consortes nie byliby do takich niegodziwości zdolni.

Naprawdę?

A jeśli to nie Rosjanie stali za tym co stało się w Smoleńsku 10.04.2010. Bo co za tym przemawia:
1) Utajnienie tego co działo się na Okęciu w dniu 10.04.2010. Wszak do dziś tak naprawdę nie wiemy co się tam działo. Są prowokacyjne spekulacje FYM-a, pisał o braku monitoringu (w jednym zdaniu) Marek Pyza z „W Sieci”, ale nic poza tym. A przecież to nie Rosjanie monitorowali bezpośrednio Okęcie (mogli to robić pośrednio przez swoich ludzi).
2) To nie Władimir Putin "zapraszał na samolot&q ...

Starybelf
7 czerwca 2017 17:33

23     1213    2

Prawda o śpiącej królewnie

Jako, że dziś Dzień Dziecka, to będzie coś adekwatne do tej okazji, ze szczególnymi pozdrowieniami dla prezydenta Macrona :)

Śpiąca królewna! Ech, ileż to lat już minęło, odkąd zacząłem JEJ szukać…. 10, 15, może 20, a może jeszcze więcej…. Ale zawsze rezultat był ten sam. Okazywało się, że wszystko to były wymysły, krążące jako stare baśnie, opowiadane przed snem przez ciocie-babcie swoim przyszywanym wnukom.

I gdzież ja JEJ nie szukałem…. Przewędrowałem chyba pół świata by ją odnaleźć.

Najpierw towarzyszył mi cały wytworny orszak, chyba ze sto osób, z szambelanem i dwoma ochmistrzami. Potem orszak się kurczył w miarę upływu lat i moich środków finansowych. W końcu pozostał przy mnie tylko jeden wierny sługa, ale i ...

Starybelf
1 czerwca 2017 20:41

3     650    3

Matka

Pojutrze Dzień Matki....

A więc i moje opowiadanie "Matka" sprzed 30 lat....

Matka

(wg H. Ch. Andersena)

 

W małym pokoiku na poddaszu matka czuwała nad łóżeczkiem dziecka. Dziecko było bardzo chore i lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Pomimo to, matka miała jednak nadzieję, że dziecko wyzdrowieje i przeżyje.

Nagle rozległ się dzwonek do drzwi. Gdy matka otworzyła, ujrzała śmierć stojącą w progu.

- Przyszłam po dziecko – śmierć odezwała się swoim chrapliwym, podobnym do krakania gawrona głosem.

Matka na te słowa rozpłakała się i płacząc zapytała:

– Czy naprawdę muszę oddać ci dziecko? Ono jest moje, ja je tak kocham. Czy nie istnieje już dla niego żaden ratunek?

– Owszem, jest ratunek – powiedzia ...

Starybelf
24 maja 2017 17:50

10     653    3

Tak mogło być, czyli Zychowiczom w odpowiedzi

No, cóż, zaczynam blogowanie....

Zaczynam od starej notki, zamieszczonej na "Niepoprawnych" jeszcze w 2010 roku, gdy dopiero co zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz, a redaktor Zychowicz był na starcie swojej wspaniałej kariery....

Myślę jednak, że niniejsza notka nadal zachowała aktualność, tym bardziej że przez te siedem lat, od kiedy powstała, Zychowicz wraz z Rydzem-Śmigłym zdążył podbić Berlin, a w tercecie wraz z generałem Rómmlem i feldmarszałkiem Rommlem tenże Zychowicz podbił Moskwę i dotarł do Chin....

Od mniej więcej 1990 roku toczy się w Polsce dyskusja (wśród polskich historyków na emigracji nieco dłużej), dotycząca zawarcia sojuszu pomiędzy II Rzeczpospolitą, a III Rzeszą Niemiecką, który mógłby zostać podpisany wi ...

Starybelf
17 maja 2017 17:51

20     1102    3

 Poprzednia  Strona 2 na 2.