Jak komentować niewygodne przemówienia osób, które lubimy

Jako, że dziś okazało się, że Donald Tusk jeszcze 2004 roku głosował w Sejmie za tym, aby Niemcy wypłaciły Polsce odszkodowanie za straty z II wojny światowej, postanowiłem opublikować swój stary tekst z końca 2009 r., kiedy jeszcze krążyły pogłoski o tym, że właśnie Donald Tusk, ówczesny premier rządu RP będzie kandydował na urząd Prezydenta RP i wygłosił swoje słynne orędzie noworoczne, w którym życzył Polakom Sylwestra bez kaca.

Ponieważ mamy sierpień, a jak wiadomo sierpień to miesiąc trzeźwości, myslę, że przypomnienie orędzia noworocznego premiera będzie jak najbardziej na miejscu.

Guten Abend, majne libe damen unt heren!
Och, pardon, izwinicie pażałsta,
Moi drodzy rodacy! Kochani!
Mój drug, drag, dragi są de best, wiem bo jarałem….
Ale, co to ja chciałem powiedzieć….
A wiem, majn frojnd, znaczy mój serdeczny przyjaciel i wasz drodzy rodacy, najlepszy do tej pory prezio Olek Kwaśniawy, zawsze życzył wam szczęścia, zdrowia i pociechy z dzieci. A ci co dzieci nie mają, niech je namachają! O, pardon, sorry, to był dowcip, żart taki….
Więc idąc za radą Olka i Wałka i Włodzia Cimka i moich najbliższych kolegów z Grzechem, Mirem, Zbychem i Rychem na czele i kandydując na waszego prezia, życzę wam kochani Polacy szczęścia, zdrowia i sylwestra bez kaca, bo na kaca to najlepsza ciężka praca! A jak już wiecie, ja przemęczać się nie lubię, bo praca jest dla frajerów, a dla ludzi i moich kolegów z podwórka liczy się kasa i władza i gra w piłkę!
Niech żyje i rozkwita druga Irlandia! Niech żyje Platforma! Śmierć frajerom! Więcej tlenu dla ziemi!
Precz z kaczyzmem! Niech frajerzy znają, gdzie ich miejsce! Chamy i gnoje! Głosować za ustawami, co mój rząd przygotowuje wam się, ćwokom, nie chce!
Laptop dla każdego i po pięćset złotych! A co tam pięćset, tysiąc! Minister finansów musi dodrukować, a jak dodrukuje to i po dwa tysiące! Jacku! Dodrukujesz?! Co?! No, mordka łysawa, co ci leży, dodrukuj!
Internet w każdej szkole i w każdym sądzie i w każdym więzieniu! Abonament do zniesienia! Och, pardon, sorry…. Abonament nie do zniesienia! Telewizja publiczna w każdym domu z TVN24 na czele!
Hazard won! To znaczy, eeee…. poza kasynami Rycha, hazard won! I Kaczor z Belwederu też won! Cham jeden i pijak jechany*! Ja Kaczorowi powiem tylko jedno – spieprzaj dziadu!
Gratulejszens dla prezia Europy wan Rompuya, czy jak mu tam i tej rudej ministerki z England i naszego przyjaciela Kunta Kinte! Znaczy, chciałem powiedzieć tego no…. Szałasa Omamy, no, Obamy! Nie szałasa?! Baraka! No! Za nobla! Żołnierzy ci wyślemy mordko opalona! Spoko, będziesz miał ten tysiączek polisz soldaten w tym tam Iranie czy gdzie będziesz tylko chciał….
W ogóle to wszystkim moim Rodakom, jeszcze raz, sylwestra bez kaca i żebyście się nie urzygali od sukcesów jak zostanę preziem!
Życzenia z całego serca śle wasz premierek! Gute nacht, doswidanija …..

Komentarz stacji TVN24 do orędzia premiera:
Premier, w swoim orędziu noworocznym, życzył rodakom szczęścia i zdrowia. Odniósł się także, w delikatnej aluzji, do niskiego przyrostu naturalnego w naszym kraju. Ponadto premier nie wykluczył przygotowania przez rząd ustawy, która nie będzie przewidywać sankcji karnych za posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek.
Zapowiedział, że będzie kandydował na stanowisko Prezydenta Rzeczpospolitej i że w jego sztabie wyborczym nie zabraknie znanych nazwisk, nie wyłączając byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, który prawdopodobnie zostanie szefem jego sztabu wyborczego.
Premier, odnosząc się do trudnej sytuacji gospodarczej Polski, zaapelował do Polaków o wytężony wysiłek dla dobra kraju i za przykład podał Irlandię, gdzie wydłużono czas pracy. Zapowiedział reformę finansów publicznych oraz podniesienie płac w sferze budżetowej. Osobiście zwrócił się do ministra finansów o wyasygnowanie dodatkowych środków na ten cel.
Skrytykował opozycję, za brak współpracy z rządem w kluczowych sprawach.
Ponadto, w związku z dziurą ozonową i ocieplaniem klimatu na naszej planecie, zapowiedział ograniczenie, przez Polskę, emisji dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej. Premier zapowiedział także reformę oświaty i podłączenie każdej polskiej szkoły do Internetu. Wystąpił także z wnioskiem o karanie przestępców przez Internet. Ponadto stwierdził, że ruszają prace nad nową ustawą medialną i ustawą obostrzającą i tak ograniczony dostęp do gier hazardowych.
Premier skrytykował także prezydenta Lecha Kaczyńskiego za całokształt działalności, a w szczególności za posiadanie dwóch oficjalnych rezydencji, to znaczy Pałacu Namiestnikowskiego i Belwederu. Zaapelował też, aby prezydent, honorowo, złożył urząd.
Odnosząc się do sytuacji międzynarodowej, premier stwierdził, że Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej, a także strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i wywiąże się ze wszystkich zobowiązań.
Podsumowując swoje wystąpienie, premier jeszcze raz życzył Polakom szczęścia i zdrowia. Zaapelował o nienadużywanie alkoholu podczas zabaw sylwestrowo-noworocznych, a także zasygnalizował nowe otwarcie, w przypadku, kiedy Polacy wybiorą go na stanowisko prezydenta.
* * *
Jak stwierdził rzecznik rządu, nieprawdziwe są pogłoski, jakoby premier, podczas wygłaszania orędzia noworocznego, był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Premier ostatnio ciężko pracuje, więc może być zmęczony. Ponadto, do tego dołączyło się osłabienie po niedawno przebytej anginie. Tyle komunikat rzecznika rządu.

* Słowo było ostrzejsze, ale po co je tu publikować

tagi: kieł

9 sierpnia 2017 21:28

chlor @Starybelf
9 sierpnia 2017 22:04

Lewicowość przejawia się w upodobaniu do pisania śmiesznych kawałków. Prawicowosć, w małoużywanej umiejętności ich pisania. Chociaż nie zawsze, są wyjątki. To nie jest jakaś krytyka, bo w końcu mamy sobotę. Dokładniej, na małym urlopie sobota jest codziennie.